Umowa pomiędzy ZNK a firmą Masta M. Stalinger na opróżnienie lokali z rzeczy i osób

Poniżej publikujemy z naszym komentarzem umowę pomiędzy Zarządem Nieruchomości Komunalnych miasta Lublin a firmą Masta M. Stalinger.

1.pdf-stron

2.pdf-stron

3.pdf-stron

4.pdf-stron

5.pdf-stron

Gmina Lublin zrzuciła odpowiedzialność za godne warunki mieszkaniowe i życiowe mieszkańców i mieszkanek Lublina na prywatną kancelarię. Jedynym kryterium wyboru podmiotu była cena. Czy w sytuacji, gdzie osoby często bezrobotne, z niepełnosprawnością, bez dochodów, z dziećmi, wspierane przez ośrodek pomocy społecznej, mogą stać się bezdomne, gmina może powierzyć odpowiedzialność za nich zewnętrznemu podmiotowi? Kancelaria jasno komunikuje na swojej stronie internetowej, co myśli na temat osób zagrożonych eksmisją i jaki ma cel:

Otwierając się naprzeciw oczekiwaniom podmiotów prowadzących działalność rynkową zbudowaliśmy sprawny system monitoringu i dochodzenia wierzytelności od podmiotów, których działania zaburzały harmonię i pewność obrotu gospodarczego.

Kompleksowe i systematyczne czynności w postępowaniu przedsądowym, na drodze procesowej i w trakcie procedury egzekucyjnej, wsparte skutecznym przez nas poszukiwaniem składników majątkowych, mają wpływ w sposób widoczny na ilość „trudnych wierzytelności” naszych kontrahentów.

ZNK nie jest prywatnym przedsiębiorcą.

Zamieszczamy umowę pomiędzy Gminą Lublin a kancelarią Masta M. Stalinger. Niestety nie udostępniono nam załączników do umowy, w tym pełnomocnictwa dla przedstawiciela kancelarii, listy lokali i osób w nich zamieszkujących ani wzoru protokołu opróżnionych lokali. Ta sprawa będzie przez nas kontynuowana.

Postanowienia umowy jasno wskazują, że:

  • podczas eksmisji powinna być asysta policji (na ul. Kresowej komornik rozpoczął dwukrotnie czynności wcześniej niż to było wskazane w zawiadomieniu bez obecności policji)
  • kancelaria ma obowiązek zapewnić pomieszczenia tymczasowe (w co najmniej trzech przypadkach komornik odstąpił od czynności z powodu niezapewnienia pomieszczeń tymczasowych przez kancelarię)
  • wszelkie czynności egzekucyjne związane z eksmisjami mają być prowadzone w obecności przedstawiciela Zarządu Nieruchomości Komunalnych (nie było przedstawicieli ZNK na co najmniej trzech eksmisjach)
  • według umowy kancelaria jest zobowiązana do zabezpieczenia strony prawnej (powyższe przykłady jasno wskazują, że doszło do naruszenia prawa)
  • kancelaria i komornik są zobowiązani do ochrony danych osobowych w toku postępowania (na ul. Piekarskiej komornik odczytał w obecności mediów i osób trzecich protokół zawierający imiona i nazwiska, PESEL i adres zamieszkania lokatora i pełnomocnika)

Wszystkie zarzuty mogą zostać potwierdzone na podstawie dokumentów, nagrań, zeznań świadków/iń oraz przekazów medialnych. ZNK może odstąpić od umowy, jeśli dojdzie do złamania jednego z powyższych postanowień. Mimo wyraźnych naruszeń, sekretarz Miasta utrzymuje, że nie widzi podstaw do rozwiązania umowy, a ZNK czeka na podsumowanie wszystkich eksmisji.

Co w tym czasie stanie się z ludźmi? Gmina Lublin ma obowiązek zaspokajać potrzeby mieszkańców i mieszkanek miasta w zakresie polityki socjalno – mieszkaniowej. Teraz wyrzuca ich na bruk. Podaje argument finansowy, który nie jest racjonalny w świetle wszystkich zaniedbań, których ZNK i Prezydent Miasta dopuścili się do tej pory, w związku z polityką mieszkaniową. Żądamy zerwania umowy z kancelarią Masta M. Stalinger.

Na marginesie:

Przypominamy krótkie zestawienie liczb. Mieszkania zadłużone są na łączną kwotę 600 tys. zł. Kancelaria Masta M. Stalinger otrzymała za eksmisje 90 tys. zł. Zapotrzebowanie na lokalne socjalne w Lublinie wynosi 1012, a oddano do użytku 259 z nich, czyli czterokrotnie mniej. Gmina Lublin nie jest w stanie zapewnić wystarczającej liczby lokali, dlatego zwiększa się kolejka osób oczekujących. Osoby, którym przyznano prawo do lokalu socjalnego, czekają na nie średnio 3 lata. W efekcie kierowane są pozwy do sądu o odszkodowanie za niezapewnienie lokalu socjalnego. Według danych na maj 2015 r. zarejestrowano 19 wyroków sądowych na łączną kwotę ok. 209 tys. zł. Od 2010 r. Gmina Lublin ma wypłacić odszkodowania w wysokości 2 mln zł. Opróżnienie 15 lokali nie rozwiąże problemu braku lokali socjalnych. Zanim Zarząd Nieruchomości Komunalnych i Prezydent Miasta Lublin to zrozumie, poświęci 15 osób i rodzin, skazując je na bezdomność

Wcześniej kancelaria Masta M. Stalinger na swojej stronie wskazywała, że przeprowadziła 3500 eksmisji, w tym na zlecenie instytucji publicznych. Sprawdzamy. 13 sierpnia zapytałyśmy o umowy finansowane ze środków publicznych. Odpowiedzi nie otrzymałyśmy do dziś. Nie pozostawimy tej sprawy do czasu otrzymania dokumentów.

Obecnie pisze m.in.:

Kompleksowa logistyka w postaci posiadanych przez nas pomieszczeń tymczasowych dla osób usuwanych z zajmowanych lokali, monitorowane magazyny na ich ruchomości, bezwzględne przestrzeganie obowiązującego porządku prawnego i szeroko rozumiana wrażliwość społeczna w połączeniu ze sprawnymi komornikami pozwala nam legitymować się uznaniem klientów na terenie całego Kraju.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s